Sections

Scroll down to find out more information or click on a section's name to skip to the information on that section. Please make sure to read the rules on this website or in the showbook before entering any of the competition. The showbook is available from the head office at jubilee park or in some shops in town.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

~THANK YOU FOR YOUR SUPPORT~

Thank you to the following businesses, organizations and individuals that have so generously supported the various competitive sections. Please give them your support just as they have supported you.

Rose Hall Quilts

Genesis Ceramics

M & M Roberts  

Dave’s Art & Frames

Ladybird Studio

Whyalla News

Anita’s Painting Shed

Coopers Brewery

Yankalilla Seeds Pty Ltd

Spotlight

Teddy Shed

Albert’s Custom Framing

Pretty Country Things

 

Darvel Farms

Laucke Mill

Country Pets & More

Hygain

Helen Saunders

Apache Paint & Print

Sheehan Family

CSL Australia

Machine Knitting Club

Belanic Family

Jeanette Lowes

Caroline Rigg

Leonie Post

 

Mick Leahy

Hopkins Saddlery

Covino Kennels

Whyalla Garden Centre

Cindy Venning (Tanderra)

Equissage

TAD Photography

Olympic Trailers

SA Design & Print

Samphire Park Stud  

Whyalla Norrie CWA

Whyalla Garden Society

Edith Paskett  

Whyalla Vintage & Classic Car Club

Champion Horse Transport

Whyalla Patchwork & Quilting

Ranges – Port Augusta

Eyre Peninsula Fancy Pigeon Club

Cake Decorators Association SA

Whyalla Handspinners and Weavers Guild

Flinders Branch of Cake Decorators Association SA

Cake Decorators Association SA Inc - Adelaide Central Branch

 

 

SECTION B - SHOW PIGEONS

 

CONVENERS: Kym Mardon                        (  0400641165

                       

CLOSING DATES FOR ENTRIES:   Sunday 14th August

 

Birds accepted between 1pm to 6pm on Friday 19th and 7am to 8.45am Saturday 20th. BIRDS MUST BE PENNED by 8.45am Saturday AND MUST NOT BE REMOVED BEFORE 4.30pm on the day except by permission of the Convener.

 

 

ENTRY FEE:                        50 cents per bird all classes

PRIZE MONEY:

Where 3 per class –           First $2.00, Second $1.00 cents

Where 2 per class –           First $1.00, Second 50 cents

Where 1 per class –            First 50 cents

 

**Secondary School Students must state name of school on entry form – as schools can WIN A CASH prize for most entries over all of the competitive sections.

 

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR ON PAGES 10 & 11 OF THE SHOWBOOK.

 

CONDITIONS OF ENTRY:

  • All birds must be rung with a ring issued by a recognized club.  No marker rings

  • Young birds may be entered in open classes but will then not be eligible for young bird awards.

  • Exhibitors concerned about security are free to seal their exhibits after judging.

  • Judging to commence at 9.00am

  • If possible, birds should be on display for both days of show.

BREED

Class Description

 

Blue / Black Cheq

Red / Red Cheq  

Blue Barred 

Mealy

Grizzle                           Pied

White                             Yellow/Yellow Bar           AOC.

Best Old Cock - Ribbon

Best Old Hen - Ribbon

Best Young Cock – Ribbon

Best Young Hen - Ribbon

CHAMPION - Ribbon

 

Bronze / Tricolour         Blue Barred                     Red / Yellow                   Black                            AOC.                             Best Old Cock - Ribbon

Best Old Hen - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

Bronze/Tricolour           Blue/Barred                     Red/Yellow                     Black                               Andalusian / Inndigo     Argent                           AOC                            

Best Old Cock - Ribbon

Best Old Hen - Ribbon

Best Young - Ribbon

CHAMPION MODENA OF

ALL MODENA CLASSES

- Ribbon

 

 

 

White                            AOC.                                 Indian Fantail AC.               Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

AC.

Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

AC. CLEAN Leg                   AC. Muffed                       Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

Black / Dun                         AOC.                                 Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

AC.                                   Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

AC                                       Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

Black / Brown / Dun           AOC.                                 Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

Black / Brown                     AOC.                                 Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

Red / Yellow                       AOC.                                   AC. Crested                       Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

Bronze / Blackwing             AOC.                                 Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

AC.

Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

AC Barred                           AOC.                                 Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

Red                                     Yellow                                 Black                                   AOC.                               Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

 

AC Self                               AOC.                                 Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

AC.                                     Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

Barred                               AOC.                       

Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

Black                                   Red / Yellow                       AOC.                               Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

AC                                     Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

AC                                   Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

 

 

Blue/Brown Barred               AOC. Barred                         AOC.

Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

Class Description

AC

Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

AC                                           Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

AC                                           Best Old- Ribbon

Best Young - Ribbon

 

Homer Ac                                 Best Old - Ribbon

Best Young  - Ribbon

 

AC                                           Best Old – Ribbon

Best Young – Ribbon

 

AC, Cheq                                 AC, BAR                                   AOC                                         Best Old – Ribbon

Best Young – Ribbon

 

AC                                           Best Old – Ribbon

Best Young - Ribbon

 

AC                                           Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

 

AC, breed to be                       NOMINATED

Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

CHAMPION OLD FANCY

– ribbon

CHAMPION YOUNG

FANCY – ribbon

 

White                                       AC Barred                                 AOC                                       Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

Red                                         Yellow                                     AOC                                         Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

AC

Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

AC                                           Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

CHAMPION UTILITY

- Ribbon

 

AC                                           Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

 

AC                                           Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

Any Variety                               Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

 

Any Variety                               Best Old - Ribbon

Best Young - Ribbon

CHAMPION JUNIOR

EXHIBIT –Ribbon &

Trophy

YC

 

20

22

24

26

28

30

32

34

36

 

 

 

 

 

 

51

53

55

57

59

 

 

 

 

85

87

89

91

93

95

97

 

 

 

 

 

 

 

 

 

119

121

122

 

 

 

135

 

 

 

147

164

 

 

 

165

181

 

 

 

182

 

 

 

197

 

 

 

198

209

 

 

 

225

226

 

 

 

241

242

257

 

 

 

258

 

 

 

 

273

 

 

 

274

285

 

 

 

297

298

315

316

 

 

 

 

317

318

 

 

 

329

 

 

 

330

343

 

 

 

357

358

373

 

 

 

374

 

 

 

375

 

 

 

 

 

387

399

415

 

 

 

416

 

 

 

417

 

 

 

429

 

 

 

441

 

 

 

453

 

 

 

463

464

465

 

 

 

473

 

 

 

479

 

 

 

 

489

 

 

 

 

 

 

 

 

509

511

513

 

 

 

521

523

525

 

 

 

533

 

 

 

541

 

 

 

 

 

 

560

 

 

 

562

 

 

 

 

564

 

 

 

566

Young

OC

 

1

3

5

7

9

11

13

15

17

 

 

 

 

 

 

39

41

43

45

47

 

 

 

 

63

64

67

69

71

73

75

 

 

 

 

 

 

 

 

 

103

107

109

 

 

 

129

 

 

 

141

155

 

 

 

157

171

 

 

 

173

 

 

 

189

 

 

 

191

203

 

 

 

215

217

 

 

 

233

235

247

 

 

 

249

251

 

 

 

265

 

 

 

267

279

 

 

 

291

293

303

305

 

 

 

 

307

309

 

 

 

323

 

 

 

325

335

 

 

 

349

351

363

 

 

 

365

 

 

 

367

 

 

 

 

 

381

393

405

 

 

 

407

 

 

 

409

 

 

 

423

 

 

 

435

 

 

 

447

 

 

 

457

459

461

 

 

 

467

 

 

 

477

 

 

 

 

486

 

 

 

 

 

 

 

 

501

503

505

 

 

 

515

517

519

 

 

 

527

 

 

 

537

 

 

 

 

 

 

551

 

 

 

553

OC

555

 

 

 

557

OH

 

2

4

6

8

10

12

14

16

18

 

 

 

 

 

 

40

42

44

46

48

 

 

 

 

64

66

68

70

72

74

76

 

 

 

 

 

 

 

 

 

104

108

110

 

 

 

130

 

 

 

142

156

 

 

 

158

172

 

 

 

174

 

 

 

190

 

 

 

192

204

 

 

 

216

218

 

 

 

234

236

248

 

 

 

250

252

 

 

 

266

 

 

 

268

280

 

 

 

292

294

304

306

 

 

 

 

308

310

 

 

 

324

 

 

 

326

336

 

 

 

350

352

364

 

 

 

366

 

 

 

368

 

 

 

 

 

382

394

406

 

 

 

408

 

 

 

410

 

 

 

424

 

 

 

436

 

 

 

448

 

 

 

458

460

462

 

 

 

468

 

 

 

478

 

 

 

 

487

 

 

 

 

 

 

 

 

502

504

506

 

 

 

516

518

520

 

 

 

528

 

 

 

538

 

 

 

 

 

 

552

 

 

 

554

 

 

 

 

556

 

 

 

558

OH

BREED

YH

 

21

23

25

27

29

31

33

35

37

 

 

 

 

 

 

52

54

56

58

60

 

 

 

 

86

88

90

92

94

96

98

 

 

 

 

 

Showpen Homer                                                                                         

Showpen Homer                                                                                          

Showpen Homer                                                                                                

Showpen Homer                                                                                                         

Showpen Homer                                                                                                   

Showpen Homer                                                                                                         

Showpen Homer                                                                                                      

Showpen Homer                                                                                    

Showpen Homer                                                                                                      

Showpen Homer                

                                         

                                         

                                         

                                         

 

Gazzi Modena                                                                                       

Gazzi Modena                                                                                                

Gazzi Modena                                                                                              

Gazzi Modena                                                                                                          

Gazzi Modena                                                                                                         

Gazzi Modena                  

                                       

                                       

 

Schiette Modena                                                                                   

Schiette Modena                                                                                        

Schiette Modena                                                                                            

Schiette Modena                                                                                                  

Schiette Modena                                                                              

Schiette Modena                                                                                                   

Schiette Modena                                                                                                  

Schiette Modena              

                                       

                                       

                                     

                 

                     

                                        

  

 

Fantail                                                                                             

Fantail                                                                                                

Fantail                                                                              

Fantail                             

                                       

 

Jacobin                                                                                               

Jacobin                            

                                        

 

L.F. Tumbler                                                                      

L.F. Tumbler                                                                             

L.F. Tumbler                     

                                        

 

Turbit                                                                                        

Turbit                                                                                                 

Turbit                               

                                         

 

African Owl                                                                                            

African Owl                       

                                          

 

Chinese Owl                                                                                            

Chinese Owl                       

                                          

 

Blondinette                                                                    

Blondinette                                                                                          

Blondinette                         

                                         

 

Satinette                                                                                 

Satinette                                                                                              

Satinette                            

                                         

 

Helmet                                                                                      

Helmet                                                                                               

Helmet                                                                                       

Helmet                               

                                          

 

Archangel                                                                       

Archangel                                                                                           

Archangel                          

                                         

 

Nun                                                                                                       

Nun                                   

                                         

 

Dragoon                                                                                      

Dragoon                                                                                             

Dragoon                            

                                         

 

Magpie                                                                                                  

Magpie                                                                                              

Magpie                                                                                              

Magpie                                                                                                

Magpie                               

                                          

 

 

Carrier                                                                                             

Carrier                               .                                                                 

Carrier                               

                                         

 

Swallow                                                                                                 

Swallow                             

                                          

 

Ice pigeon                                                                                          

Ice Pigeon                                                                                            

Ice Pigeon                          

                                          

 

Saddleback                                                                                        

Saddleback                                                                              

Saddleback                                                                                       

Saddleback                         

                                           

 

Trumpeter                                                                                            

Trumpeter                          

                                          

 

SF Tumbler                                                                                            

SF Tumbler                         

                                          

 

 

 

Pigmy Pouter                                                                     

Pigmy Pouter                                                                              

Pigmy Pouter                                                                                        

Pigmy Pouter                      

                                          

 

Voorburg Cropper                                                                                 

Voorburg Cropper             

                                         

 

Brunner Pouter                                                                                       

Brunner Pouter                  

                                         

 

Frillback                                                                                                 

Frillback                            

                                         

 

German Beauty Homer                                                               

German Beauty Homer    

                                        

 

English Show Homer                                                                             

English Show Homer         

                                        

 

Racing Homer                                                                      

                                                                                              

                                                                                                       

                                       

                                       

 

British Racing Homer                                                                        

                                       

                                       

 

Lahore                                                                                               

Lahore                             

                                        

 

 

AOV Fancy                                                                         

                                         

AOV Fancy                       

                                       

                                       

                                       

                                       

                                       

 

King                                                                                                

King                                                                                       

King                                                                                                 

King                                

                                       

 

Carneau                                                                                             

Carneau                                                                                         

Carneau                                                                                        

Carneau                          

                                       

 

Runt                                                                                                  

Runt                                

                                       

 

AOV Utility                                                                                        

AOV Utility                      

                                       

                                       

                                          

 

JUNIOR CLASSES

Racing Homer                                                                              

                                        

                                        

 

Showpen Homer                                                                               

                                           

                                           

 

Fancy Pigeon                                                                              

                                          

                                          

 

Utility Pigeon                                                                           

                                          

                                          

                                          

                                          

                                          

 

 

 

 

TROPHIES 

‘Shirley Lanyon Memorial Shield” – Champion Bird of Show

‘Mick Leahy Shield’ – Champion Young Pigeon of Show

Champion Junior Exhibit – donated by the Whyalla Show Society

 

PRIZES  

Champion Bird of Show – $50 cash prize donated by Eyre Peninsula Fancy Pigeon Club.

Champion Young Pigeon of Show – $50 cash prize donated by Eyre Peninsula Fancy Pigeon Club.

 

Six prizes of a 20kg bag of pigeon feed Donated by ‘Yankalilla’ Seeds Pty Ltd.   Awarded to breeds nominated by the Convener.

2

4

6

8

10

12

14

16

18

20

22

24

26

28

30

32

34

36

38

 

40

42

44

46

48

50

52

54

56

58

60

62

64

66

 

68

70

72

74

76

78

80

82

84

86

88

90

92

94

 

96

98

100

102

104

106

108

110

112

114

116

118

120

122

124

126

128

130

132

134

136

138

140

142

 

144

146

148

150

152

154

156

158

159

160

162

164

166

168

170

174

176

178

180

 

184

186

188

190

192

194

196

198

202

204

 

 

206

208

210

212

214

216

218

220

222

 

 

225

226

227

228

229

230

231

1

3

5

7

9

11

13

15

17

19

21

23

25

27

29

31

33

35

37

 

39

41

43

45

47

49

51

53

55

57

59

61

63

65

 

67

69

71

73

75

77

79

81

83

85

87

89

91

93

 

95

97

99

101

103

105

107

109

111

113

115

117

119

121

123

125

127

129

131

133

135

137

139

141

 

143

145

147

149

151

153

155

157

 

 

161

163

165

167

169

173

175

177

179

 

183

185

187

189

191

193

195

197

201

203

 

 

205

207

209

211

213

215

217

219

221

 

SECTION D - POULTRY

 

CONVENER:  Michael Lanyon                                                         ( 8649 2138   0402 326 361

 

CLOSING DATES FOR ENTRIES:   Sunday 14th August.

 

ALL ENTRIES MUST BE LODGED AT OR POSTED TO THE SHOW OFFICE. : 

BIRDS TO BE CAGED: no later than 8.45am on Saturday 20th August.

NO LATE ENTRIES ACCEPTED

 

ENTRY FEE:                    50 cents per bird all classes

 

PRIZE MONEY:                 First $3.00, Second $1.50.

 

Judging will begin at 9am on Saturday – with birds able to be penned on Friday afternoon or prior to judging on Saturday morning.

 

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR IN THE SHOWBOOK.

 

CONDITIONS OF ENTRY

  • Any poultry infested with stick fast flea, lice, etc will be prohibited from competing  and may not be penned.

  • Owners are requested to leave birds until Sunday if possible.

  • Entries per class open.

OPEN CLASSES

HEAVY BREEDS                                                                                                Male       Female

Australorp                                                                                                                       

Orpington, Black                                                                                                             

Orpington, Buff                                                                                                             

Orpington, any other colour not mentioned                                                                     

Rhode Island Red                                                                                                          

Rhode Island, any other colour not mentioned                                                               

Langshan                                                                                                                   

Sussex, Light                                                                                                             

Sussex any other colour not mentioned                                                                       

Plymouth Rock, dark                                                                                                  

Plymouth Rock, any other colour not mentioned                                                           

Wyandotte, White                                                                                                       

Wyandotte, Silver Laced                                                                                              

Wyandotte, Gold Laced                                                                                          

Wyandotte, Columbian                                                                                               

Wyandotte, Black                                                                                                       

Wyandotte, any other colour not mentioned                                                                 

New Hampshire                                                                                                         

Any other variety heavy breed not mentioned                                                               

LIGHT BREEDS

Leghorn, White                                                                                                         

Leghorn, Brown                                                                                                        

Leghorn, any other colour not mentioned                                                                  

Minorca                                                                                                                   

Andalusian                                                                                                               

Ancona                                                                                                                    

Hamburg, Black                                                                                                        

Hamburg, Silver Spangled                                                                                          

Hamburg, any other colour not mentioned                                                                  

White Silkie                                                                                                              

Black Silkie.                                                                                                             

Silkie, any other colour not mentioned                                                                       

Silkie Bearded.                                                                                                         

Any other variety light breed not mentioned                                                               

GAME BREEDS

Old English Game, black red                                                                                

Old English Game, pile                                                                                              

Old English Game, blue red                                                                                       

Old English Game, ginger red                                                                                    

Old English Game, duckwing                                                                                    

Old English Game, any other colour not mentioned                                                     

Australian Game                                                                                                      

Modern Game, Black Red                                                                                          

Modern Game, Duckwing                                                                                          

Modern Game, Pile                                                                                                   

Modern Game any other colour                                                                                 

Malay Game                                                                                                            

Indian Game, any other colour                                                                                  

Any other variety game breed not mentioned                                                             

SOFT FEATHER BANTAMS

Pekin, Black                                                                                                            

Pekin, Blue                                                                                                              

Pekin, White                                                                                                           

Pekin, Buff                                                                                                           

Pekin, Cuckoo                                                                                                              

Pekin, Birchen                                                                                                      

Pekin, any other colour not mentioned                                                                                          

Wyandotte, White                                                                                                

Wyandotte, Silver Pencilled                                                                                    

Wyandotte, Columbian any colour                                                                                                  

Wyandotte, any other colour not mentioned                                                            

Australorp                                                                                                            

Sussex                                                                                                                 

Orpington                                                                                                            

Langshan                                                                                                             

Rhode Island Red                                                                                                  

Frizzle, any colour                                                                                                

Leghorn                                                                                                               

Ancona                                                                                                                

Rosecomb                                                                                                            

Sebright                                                                                                               

Japanese                                                                                                              

Belgium                                                                                                               

Any other variety soft feather bantam breed not mentioned                                     

HARD FEATHER BANTAMS

Old English Game, duckwing                                                                   

Old English Game, black red – dark leg                                                 

Old English Game, black red – light leg                                                  

Old English Game, blue red                                                                      

Old English Game, brown red                                                                   

Old English Game, spangled                                                                     

Old English Game, pile                                                                               

Old English Game, black                                                                            

Old English Game, wheaten – black tail                                                         

Old English Game, wheaten – blue tail                                                          

Old English Game, creel                                                                             

Old English Game, any other colour not mentioned                               

Australian Game                                                                                          

Modern Game, black red                                                                            

Modern Game, pile                                                                                      

Modern Game, any other colour not mentioned                                   

Jubilee Game                                                                                               

Malay Game                                                                                                  

Any other variety hard feather bantam breed not mentioned                 

WATER FOWL

Muscovy, white                                                                                             

Muscovy, black & white                                                                               

Muscovy, bronze & white                                                                            

Muscovy, any other colour not mentioned                                              

Any other variety waterfowl heavy breed not mentioned                     

Indian Runner, white                                                                                    

Indian Runner, double khaki                                                                      

Indian Runner, any other colour                                                                

Khaki Campbell                                                                                            

Any other variety waterfowl light breed not mentioned                                        

(Secondary School Students must state name of school on entry form)

JUNIOR CLASSES

Heavy breed, any variety                                                                                  

Light breed, any variety                                                                               

Game breed, any variety                                                                            

Soft feather bantam, any other variety                                                     

Old English Game bantam, any colour                                                    

Modern Game bantam, any colour                                                           

Game Breed, any variety                                                                            

Water fowl, any variety heavy breed                                                                    

Water fowl, any variety light breed                                                          

                                               

BREEDING PAIRS

Heavy breed, any variety                                                                                   

Light breed, any variety                                                                                      

Game breed, any variety                                                                                   

Soft feather bantam, any variety                                                                      

Hard feather bantam, any variety                                                                    

Water fowl, any variety heavy breed                                                                              

Water fowl, any variety light breed                                                                   

 

 

 

 

 

 

RIBBON LIST

Champion Bird of Show                                    Reserve Champion Bird of Show

Best Heavy Breed Male                                     Best Heavy Breed Female

Best Light Breed Male                                        Best Light Breed Female

Best Game Male                                                  Best Game Female

Best Soft Feather Bantam Male                       Best Soft Feather Bantam Female

Best Hard Feather Bantam Male                      Best Hard Feather Bantam Female

Best Drake                                                            Best Duck

Champion Junior Exhibit                                   Reserve Champion Junior Exhibit

Best Breeding Pair

 

PRIZES:

Champion Bird of Show     Voucher donated by Laucke Feeds

Champion Large Fowl       1 bag of Extra Egg - donated by Country Pets & More.                                                                     Champion Large Game     1 bag of Extra Egg - donated by Country Pets & More.

Champion Bantam             1 bag of Extra Egg - donated by Country Pets & More.

Champion Junior Exhibit    Voucher donated by Laucke Feeds

Most Successful Exhibitor  Voucher donated by Laucke Feeds

Most Successful Exhibitor points to be allocated as follows: First 5 points, Second 3 points, Third 1 point

 

Six prizes of a 25kg bag of wheat – donated by Eyre Peninsula Fancy Pigeon Club.   Awarded to breeds nominated by the Convener.

 

 

SECTION C - COOKERY

 

CONVENER:        Pat Donoghue                                                        (  0401 344 732

 

CLOSING DATES FOR ENTRIES:   Sunday 14th August

EXHIBITS ACCEPTED:    Thursday 18th August,  2pm – 7pm (STADIUM)

 

ENTRY FEE:        Junior classes 30 cents per item

                                Open classes  50 cents per item

 

PRIZE MONEY:   Junior classes First $2, Second $1, Third 50 cents

                                Open classes  First $3, Second $1.50

 

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR ON PAGES 10 & 11 OF THE SHOWBOOK.

 

 

CONDITIONS OF ENTRY

  • Classes 1 – 14, 22, 23, 30 & 51 entries to be presented on stiff cardboard or firm plate and covered with clear plastic bags or cling wrap.

  • All other entries on small disposable plates and covered with clear plastic bags or cling wrap.

  • Packet mixes not eligible(exception scone competition.

  • Always rub excess flour from scones and large cakes.

  • Lining of cake tin - if using paper make sure no folds as it makes a difference to the appearance of cake.

  • When icing, care should be taken to make as neat as possible.

  • Take care when cooling as wire marks on cake detract from look of cake.

  • ALL entries not picked up by 4pm Sunday will be disposed of.

 

 

COUNTRY WOMEN”S SCONE MIX COMPETITION – sponsored by ‘LAUCKE FLOUR MILLS’ and ‘THE SA COUNTRY WOMEN’S ASSOCIATION’.    See details page 21 of showbook.

 

CLASS

OPEN SECTION – Open to all competitors.

  1. Country Women’s Scone competition - No entry fee for this class.  Laucke Mills prize.

  2. Boiled Fruit Cake.

  3. Nut Loaf – cooked in cylindrical tin.                    

  4. Orange Cake – any icing.

  5. Sponge Cake – filled not iced.

  6. Jam Sponge Roll.

  7. Family Favourite Cake.

 8. Banana Cake – iced. Any icing.

 9. Chocolate Cake – chocolate icing

10. Carrot Cake, any icing.

11. Sultana Cake.

12. Small Cakes, six – three decorated – three angel wings.

13. Lamingtons, three.

14. Sweet Muffins, three.

15. Savoury Muffins, three.

16. Rock Buns, three

17. Biscuits, six – any kind.  Not necessarily the same

18. Slices, six three varietys, two of each. cooked or uncooked.  

19. Fruit Balls, six- two variteys, three of each.

20. Scrolls, six – sweet.

21. Scrolls six- Savory.
22. Savouries, bite sized, six.

23. Sausage Rolls, six – approx 6cm.

24. Pasties, three homemade.

25. Scones, six- plain, approx 5cm.

26. Bread, hand or machine made – white or grain.

27. Any other item not previously mentioned.

CHOUX PASTRY

28. Cream Puffs, four- two filled and iced, two not filled or iced.

29.Eclairs, four- two filled and iced, two not filled or iced.

30. Profiteroles, four- two filled and iced, two not filed or iced.

MEN ONLY

31.Any Cake

SECONDARY SCHOOL STUDENTS

year 8 to 12 (Must state name of school on entry form)

32. Chocolate Cake, any icing.

33. Anzac Biscuits, three – approx 6cm diameter.

34. Chocolate Chip Cookies, three.

35. Rock Buns, three.

36. Gingerbread Men – three decorated.

37. Savoury Muffins, three.

38. Sweet Muffins, three.

39. Apple Turnovers, three.

40. Scones, three – approx 5cm diameter.

41. Sausage Rolls, three – approx 6cm

PRIMARY SCHOOL STUDENTS

Reception – Year 3

42. Decorated Biscuits, three – using any bought biscuits.

43. Chocolate Chip Biscuits, three.

44. Gingerbread Men, three.

45. Honey Crackles, three.

46. Chocolate Crackles, three.

47. Healthy Lunch Box.

48. Scones, three – sweet or savoury.

49. Muffins, three – sweet or savoury.

50. Marshmallow Novelty.

51. Handmade Chocolates, six.

Years 4 – 7

52. Cupcakes, decorated three.

53. Decorated Cake – cake may be store bought.

54. Decorated Biscuits, three – using any bought biscuits.

55. Chocolate Chip Biscuits, three.

56. Rock Buns, three.

57. Gingerbread Men, three.

58. Honey Crackles, three.

59. Chocolate Crackles, three.

60. Scones, three – sweet or savoury.

61. Muffins, three – sweet or savoury.

62. Handmade Chocolates, six.

63. Marshmallow Novelty.

64. Healthy Lunch Box.

PRE-SCHOOL CHILDREN

65. Decorated Biscuits, two – using any bought biscuits.

66. Gingerbread Men, three.

67. Chocolate Crackles, plate of three.

68. Marshmallow Novelty.

TROPHIES    

PRIMARY SCHOOL STUDENT CLASSES

Most Outstanding, Reception – yr 3 donated by the Sheehan family ‘In Memory of Denise’.

Most Outstanding, Years 4 - 7 donated by the Sheehan family ‘In Memory of Denise’.

Most Successful Exhibitor classes 40 – 62 donated by Whyalla Show Society.

Points allocated as follows: First 5 points Second 3 points Third 1 point.

PRE-SCHOOL CHILDREN CLASSES

Encouragement  Award donated by Whyalla Show Society.

 

PRIZES: OPEN CLASSES

Most Outstanding Exhibit classes   1 – 18      $15.00 cash donated by Whyalla Show Society. 

Most Outstanding Exhibit classes 19 – 29      $15.00 cash donated by Whyalla Show Society. 

 

PRIZES: SECONDARY SCHOOL CLASSES

Most Outstanding Exhibit  classes 30 – 39  $15.00 cash donated by H Saunders.

Most Successful Exhibitor classes 30 – 39  $15.00 cash donated Whyalla Show Society

Points allocated as follows: First 5 points Second 3 points third 1 point.

 

COUNTRY WOMENS SCONE MIX COMPETITION

Sponsored by ‘Laucke Flour Mills’ and the ‘SA Country Women’s Association’.

 

·     No entry fee.

·     Alternating each year between Sweet and Savoury –  2016 Savory

·     Best variation of the nominated scone recipe using ‘Laucke Country Women’s Scone Mix 

     available from local supermarkets. 

·     5 scones presented for judging.

·     Only one entry per person.

·     The scones should be approximately 5cms in diameter.

·     Well risen, straight sides, thin golden crust top and bottom, no flour on base.

·     Fine, moist texture, good crumb, good flavour and according to type.

·     Revenue from the sales of scone mix goes to the CWA  and is used to assist drought 

     affected families in South  Australia and Interstate.

General Outline:

Level 1 Local:

Country Women’s Scone Mix competition to be conducted and judged at each Local Agricultural Show. (50 shows).

Entrants are only eligible to win one local final.

Level 2 – Association:

The winners from each of the Local shows to be eligible to enter and be judged at the appropriate Association show (10 shows).

Section C – Cookery continued

Level 3 – State Bake off:

The 10 association winners to be eligible to send scones to Adelaide for the final judging at the Adelaide Royal Show.

Prize Allocation:

 

                      First Prize           Second Prize                            Third Prize            

(50 winners) 

Local    Laucke Goods Hamper     Laucke’s Country Women’s   Laucke’s Country Women’s

                   Approx $17                   Scone Mix 1 x  1.2kg              Scone Mix 1 x 1.2kg

                                                           Approx  $5.50                           Approx $5.50

(10 winners)

Regional     $40.00 cash                 $20.00 cash                             $10.00 cash

 

(1 winner) 

      State**     $200.00 cash               $75.00 cash                            $40.00 cash

 

 

                                           

 

SECTION E - HANDSPINNING AND WEAVING

 

CONVENER:        Louise Thomson                                 (  0427 454764

 

CLOSING DATES FOR ENTRIES:   Sunday 14th August

EXHIBITS ACCEPTED:    Thursday 18th August,  2pm – 7pm (STADIUM)

 

ENTRY FEE:       50 cents per item

 

PRIZE MONEY:   First $3, Second $1.50

 

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR ON PAGES 10 & 11 OF THE SHOWBOOK.

CONDITIONS OF ENTRY

  • All exhibits to be the exhibitors own handy work entirely.

  • No machine knitted bands on hand knitting.

  • Crochet trimming allowed on knitted garments.

  • Soiled work NOT ACCEPTED.

  • Garments that have been worn will be disqualified.

  • Commercial yarn can be accepted in weaving classes.

  • Classes 7, 8, 9, 10 – skeins to weigh minimum 50 grams in each class.

                                                                                                                                                                                                                                               

CLASS

OPEN SECTION – Open to all competitors.

  1. Garment knitted from spun fibre.

  2. Garment crocheted from spun fibre.

  3. Accessories – caps, mittens, socks, etc. - knitted from spun fibre.

  4. Accessories – caps, mittens, socks, etc. - crocheted from spun fibre.

  5. Scarves, Shawls, Ponchos etc. – knitted from spun fibre.

  6. Scarves, Shawls, Ponchos etc. – crocheted from spun fibre.

  7. Skein/s handspun natural fibre

  8. Skein/s handspun dyed by spinner.

  9. Skein/s handspun tops – commercially prepared fibre.

10. Skein/s novelty spinning.

11. Weaving – household linen.

12. Weaving – accessories – caps, scarves, bags etc. rigid heddle.

13. Weaving – accessories – caps, scarves, bags etc. 4 shafts or more.

14. Weaving – rugs or wall hangings – including tapestry weaving.

15. Any other form of weaving – e.g. inkle, clothing, basket, yardage, sprang etc.

16. Bobbin Lace.

17. Felt article – including needle felting.

18. Felted or Fulled article – woven, knitted, crochet.

19. Toys – woven, felt, knit/crochet from spun wool.

20. Novice Spinning – 2 skeins of first spun yarn.

21. Novice Weaving – first weaving.

22. Any other item not previously mentioned.

PRIZES

Most Outstanding Exhibit    –    $15 cash donated by Whyalla Handspinners & Weavers Guild.

Novice Best First Weaving  –    $15 cash donated by Whyalla Handspinners & Weavers Guild.

Novice Best First Spun Yarn – $15 cash donated by Whyalla Show Society.

Most Successful Exhibitor   –    $15 cash donated by Whyalla Show Society.

Points allocated as follows: First – 5 points, Second – 3 points.      

 

SECTION G – SCRAPBOOKING AND PAPERCRAFTS

 

CONVENER:        Cindy Venning                                                     (   0407 320 417

 

CLOSING DATES FOR ENTRIES:   Sunday 14th August

 

EXHIBITS ACCEPTED:    Thursday 18th August,  2pm – 7pm (STADIUM)

ENTRY FEE:                        Junior classes  30 cents per item

Adult classes    50 cents per item

PRIZE MONEY:                   Junior classes  First $2, Second $1, Third 50 cents

Adult classes    First $3, Second $1.50

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR ON PAGES 10 & 11 OF THE SHOWBOOK.

CONDITIONS OF ENTRY

  • ALL PAGES must be submitted in a protective clear plastic cover.

  • ALL DOUBLE layout pages must be firmly attached together either with double sided

       tape or paper clips.

  • Originality, eye appeal and quality of work are all factors noted by the judges.

  • Judges will be looking for well finished work with clear photos.

  • ALL entrance cards must be attached to the entry or placed inside the plastic cover in

       accordance to their entry number prior to submitting them on the entry day.

CLASS

SCRAPBOOKING

JUNIOR - Single or double page.

1.School years reception – 3.

2. School years 4 – 7.

SECONDARY SCHOOL – Single or double page.

(must state name of school on entry form)

3. School years 8 – 12.

ADULT

BEGINNER - Single or double page.

4. Bling – including – rhinestones, glimmermist, glitter & or buttons.

5. Hard embellishments – chipboard & or metals, charms, eyelets, brads etc.

6. Soft embellishments  - lace & or trims, ribbons, flowers.

7. Hand-made embellishments – lettering, shapes, flowers etc.

8. Themed layouts – christmas, birthday, halloween, wedding, easter etc.

9. Mixed media – three or more elements/texture paste, inks or sprays.

10. Multi pocket style layout 30cm x 30cm e.g. project life.

Albums and other

11. Whole Album of one theme – holiday, wedding, keepsake for grandchild etc.

12. Handmade Album – constructed from very beginning.

13. Off the Page.  Canvases, chipboard lettering, tin’s etc.

14. Any other not specified.

INTERMEDIATE - Single or double page.

15. Bling – including – rhinestones, glimmermist, glitter & or buttons.

16. Hard embellishments – chipboard & or metals, charms, eyelets, brads etc.

17. Soft embellishments  - lace & or trims, ribbons, flowers.

18. Hand-made embellishments – lettering, shapes, flowers etc.

19. Themed layouts – christmas, birthday, halloween, wedding, easter etc.

20. Mixed media – three or more elements/texture paste, inks or sprays.

21. Multi pocket style layout 30cm x 30cm e.g. project life.

 

Albums and other

22. Whole Album of one theme – holiday, wedding, keepsake for grandchild etc.

23. Handmade Album – constructed from very beginning.

24. Off the Page.  Canvases, chipboard lettering, tin’s etc.

25. Any other not specified.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

 

OPEN - Single or double page.

26. Bling – including – rhinestones, glimmermist, glitter & or buttons.

27. Hard embellishments – chipboard & or metals, charms, eyelets, brads etc.

28. Soft embellishments  - lace & or trims, ribbons, flowers.

29. Hand-made embellishments – lettering, shapes, flowers etc.

30. Themed layouts – christmas, birthday, halloween, wedding, easter etc.

31. Mixed media – three or more elements/texture paste, inks or sprays.

32. Multi pocket style layout 30cm x 30cm e.g. project life.

      

Albums and other

33. Whole Album of one theme – holiday, wedding, keepsake for grandchild etc.

34. Handmade Album – constructed from very beginning.

35. Off the Page.  Canvases, chipboard lettering, tin’s etc.

36. Any other not specified.

 

HANDMADE CARDS

 

Junior - Any style

37. School year reception – 3.

38. School year 4 – 7.

39. School years 8 – 12

40. Beginners – Special Occasion

41. Beginners – Stamping and/or Embossing.

42. Intermediate – Special Occasion.

43. Intermediate – Stamping and/or Embossing.

44. Open – Special Occasion.

45. Open – Stamping and/or Embossing.

46. Punching and/or use of die cutting systems.

47. Tag Card – money/gift card envelope.

48. Any other not specified.

 

PRIZES

Most Outstanding Exhibit classes from 1 & 37.  Trophy donated by Whyalla Show Society.

Most Outstanding Exhibit classes from 2 & 38. Trophy donated byWhyalla Show Society.

Most Successful overall exhibitor classes 1– 48.   $25 prize donated by Edith Paskett..

Points allocated as follows: First – 5 points, Second – 3 points.

Most Outstanding Exhibit from classes 3 & 39.     $15 prize donated by Whyalla Show Society.

 

Most Outstanding Exhibit classes  4 – 14.  $15.00 voucher donated by Shontelle Pengilly.                                                            

Most Outstanding Exhibit classes 15 – 25. $15.00 gift basket donated by Cindy Venning.                                           

                                                                                                                                     (Tanderra)

Most Outstanding Exhibit classes 26 – 36. $15.00 voucher donated by Dave’s Art and Frames.                                                             

Most Outstanding Exhibit classes 40 – 48. $15 prize donated by Whyalla Show Society.

 

 

SECTION H – CRAFTS AND HOBBIES

 

CONVENER:        Robyn Tidbury                                                      (   0466231806

 

CLOSING DATES FOR ENTRIES:   Sunday 14th August

 

EXHIBITS ACCEPTED:    Thursday 18th August,  2pm – 7pm (STADIUM)

 

ENTRY FEE:        Junior classes 30 cents per item

                                Open classes  50 cents per item

 

PRIZE MONEY:   Junior classes First $2, Second $1, Third 50 cents

                                Open classes  First $3, Second $1.50

 

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR ON PAGES 10 & 11 OF THE SHOWBOOK.

 

CONDITIONS OF ENTRY

Soiled work will not be accepted

Judges will be looking for well finished work

The novelty, originality, eye appeal and quality of work are all factors noted by the judge.

 

OPEN SECTION – Open to all competitors.

DOLLS & TOYS​

  1. Favourite handmade doll 

  2. Soft toy using fabric, felt or fur – animal, teddy bear etc.

  3. Reborn Doll – Novice

  4. Reborn Doll – Open

  5. Any other doll or toy not mentioned.

PORCELAIN DOLLS

  6. Half Doll – Figurine  – knitted skirt.

  7. Half Doll – Decorated Tassel/Pin cushion.

  8. Baby doll.

 

GENERAL CRAFTS

 9.  Christmas article.

10. Folkart, any

11. Ceramics

12. Beading- jewelry item.

13. Beading- other, including knitted beads- not half dolls

14. Article by person(s) over seventy years of age- craft, ceramics

15. Article by person with a disability – craft, ceramics.

16. Any other craft article not mentioned. 

 

HOBBIES AND MODELS

17. Any collection.

18. Model – commercial kit .

19. Any other model.

20. Any other hobby item not mentioned – e.g. woodburning, leatherwork, Leadlight, coppercraft.

 

WOODWORK

21. Small item.

22. Medium item e.g. coffee table, side table, planter

23. Large item e.g. table, sideboard, chest of draws.

24. Woodturning – functional and/or ornamental.

 

SCHOOL YEAR  8 – 12

(Secondary School Students must state name of school on entry form)

General

25. Toy or doll.

26. Household article, e.g., padded photo frame, tissue box, etc.

27. Any other item not mentioned.

 

Woodwork

28. Small item.

29. Medium item e.g. coffee table, side table, planter

30. Large item e.g. table, sideboard, chest of draws.

31. Woodturning – any

 

PRIZES

Most Successful Exhibitor in classes 1– 31 $15.00 cash donated by Whyalla Show Society                                                                           

Points allocated as follows: First – 5 points, Second – 3 points.

Most outstanding exhibit classes       1 – 5.   $15.00 voucher donated by Whyalla Show Society

Most outstanding exhibit classes     6 – 8.    $15.00 voucher donated by Ladybird Studio

Most outstanding exhibit classes   9 – 16.    $15.00 voucher donated by Whyalla Show Society

Most outstanding exhibit classes   17 – 20.    $15.00 voucher donated by Whyalla Show Society

Most outstanding exhibit classes   21 – 24.    $15.00 voucher donated by Whyalla Show Society

 

 

SCHOOL YEAR 8 – 12.  All $15.00 cash donated by Whyalla Show Society

Most outstanding exhibit classes   25 – 27.    $15.00 cash donated by Whyalla Show Society

Most outstanding exhibit classes   28 – 31.    $15.00 cash donated by Whyalla Show Society

 

 

 

 

 

 

SECTION I - CAKE DECORATING

 

CONVENER:             Mrs Caroline Rigg                                           (  0408847981

Co-Convener:           Mrs Kay Wade                                (  0439891348     

It is the competitor’s responsibility to read the schedule and rules carefully.

CLOSING DATES FOR ENTRIES:       Sunday 14th August

EXHIBITS ACCEPTED:    Thursday 18th August,  3pm – 6pm (STADIUM)

After delivery competitors are asked to leave the area immediately

ENTRY FEE:              Adult classes                                            50 cents per item

                                    Secondary and Junior classes   30 cents per item

PRIZE MONEY:          Adult classes                            First $3, Second $1.50.

    Secondary and Junior classes    First $2, Second $1, Third 50 cents

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR ON PAGES 10 & 11 OF THE SHOWBOOK.

CONDITIONS OF ENTRY

  • Entries must be the unaided work of the competitor, and comply with the schedule. Except

       for Secondary Schools entries where 2 people will be permitted to work on one entry.        

  • Exhibits which do not comply with the requirements of the schedule will be marked NAS

       (Not According to Schedule) and provided with a reason.  The exhibit will not be judged.

GENERAL RULES OF ENTRY:

These are general requirements that apply to all entries.

Please note that any additional requirements or restrictions may be stated in each Class.

  • Novice Only: where specified (Novelty Cake): 60% cake must be used, the rest must still be 

        edible (Rice Krispie treats excepted)

  • Open Novelty: Can include the use of supports, cake must be used and /or rice krispie.

  • Polystyrene dummies are permitted in all other Classes. Design must be achievable in cake.

  • Except where otherwise stated, all presentation or baseboards must be raised on cleats (feet)

        sufficient to allow ease of handling.

  • Tower Cake: If two or more cakes of the same shape and size are placed on top of each other

        and covered as ONE, then this is considered to be a single cake.

  • Stacked cakes that have been tapered or carved but still form a ‘basic tower shape’ fit this

        criteria.

  • All exhibits must be able to be lifted by one person.

  • Entries must be removed between 3.00 pm and 4.00 pm on Sunday 16th August –  No  

         exceptions

 

 NOT PERMITTED ARE:

  • Pins and wire, which penetrate the covering of the cake.

  • Store bought ornaments and decorations.

Diamantes, beads, etc are accepted in Open Section  Class 1  ONLY.                          

  • Commercial Sweets – These are allowed ONLY in Class 5

  • No mechanical aids

 

CLASS

OPEN SECTION - Open to all competitors.

  1. WEDDING CAKE – Two or more cakes/Dummies must be tiered, stacked or otherwise presented on a common       baseboard to fit within a 45cm square. Drapes must NOT extend over the edge of the baseboard presented.

Please note: items such as non-sugar ornaments, pearls, crystals, cachous, ribbons, feathers and lace etc are permitted in this class only.  All the flowers, foliage & berries to be made in sugar.

 

2.  SPECIAL OCCASION CAKE – One or two tiers, fondant covering.  Baseboard to fit within a 46cm square.

3.  NOVELTY CAKE – Exhibit To Be All Edible (Refer to conditions of entry). (NO SHAPED TINS

        TO BE USED). Fondant covering. Baseboard to fit within a 46cm square.

 

4.  CHOCOLATE CELEBRATION – using chocolate fondant, ganache, collars or shards. Decorations to be of chocolate,    marzipan or sugar.  Chocolate stencils allowed.  One or two tiers permitted.  Baseboard to fit within a 46cm square.

5.  SUGARCRAFT – A three dimensional decoration suitable for the top of a Celebration Cake e.g. Christening, Engagement, etc. to be presented on an icing plaque. The plaque to be presented on a suitable baseboard to fit within a 20 cm square.

6.  FLORAL SUGAR ART – Theme: Daffodils

A single flower only, presented in a bud vase. To fit within a 30cm square

NOVICE SECTION

Open to all competitors who have not won more than two first prizes in a  particular class.

7.  WEDDING/ENGAGEMENT. Two cakes only. Must be tiered or stacked, presented on a common baseboard to fit within a 46cm square, Drapes must NOT extend over the edge of the baseboard presented.

8.  SPECIAL OCCASION CAKE - One tier, fondant covering.  Baseboard to fit within a 46cm square.

9. NOVELTY CAKE – Exhibit To Be All Edible. (NO SHAPED TINS TO BE USED). Cake and/or Rice Krispies may be used.  Fondant covering. Baseboard to fit within a 46cm square.

10. SUGARCRAFT – A three dimensional decoration suitable for the top of a Celebration Cake e.g. Christening, Engagement etc. to be presented on an icing plaque.  The plaque to be presented on a suitable baseboard to fit within a 20cm square.

JUNIOR SECTION

NOVELTY CAKE -    Exhibit To Be All Edible.(Refer to conditions of entry) (NO SHAPED TINS TO

BE USED). Fondant covering. Baseboard to fit within a 30cm square

11. Up to 7years of age

12. 8-12 years

SECONDARY SCHOOLS 

13.    SUGARCRAFT. A three dimensional decoration suitable for the top of a Celebration Cake e.g. 

         Christening, Engagement etc. to be presented on an icing plaque.   The plaque to be presented on a 

         suitable baseboard to fit within 20cm square

TROPHIES

Jeanette Lowes Memorial Perpetual trophy awarded to- Most outstanding wedding cake

Perpetual Trophy for Most Outstanding Exhibit in classes 1 – 13      donated by CDASA

Most Successful Exhibitor classes 1 – 13                                          donated by Flinders Branch CDASA

**Most successful points will be allocated as follows: - First - 5 points, Second - 3 points, Third - 1 point.

Encouragement Award Class 13                               $25 cash donated by ADELAIDE CENTRAL BRANCH CDASA

PRIZES

Most Outstanding Exhibitor in Open Section.      $25.00 cash donated by ADELAIDE CENTRAL       BRANCH, CDASA                                                                                  

Most Outstanding Exhibitor in Novice Section.    $25.00 cash donated by ADELAIDE CENTRAL    

                                                                                                                                           BRANCH, CDASA

Most Successful School in Secondary Schools          Prize – donated by ADELAIDE CENTRAL       

                                                                                                                                           BRANCH, CDASA

Most Outstanding Novelty Cake                                Prize – donated by Exclusive Bridal Hire

Most Outstanding Special Occasion Cake                  Prize – donated by Stacey Gray         

Most Outstanding Sugarcraft                                    Prize – donated by CAROLINE RIGG

Best Exhibit Class 11                                                Prize – donated by LEONIE POST

Best Exhibit Class 12                                                Prize – donated by LEONIE POST

Best Exhibit Class 13                                                Prize – donated by  CAROLINE RIGG                                            

 

 

SECTION J - JAMS, PRESERVES AND EGGS

 

 

CONVENER:        Maureen Roberts                                                 (      8645 4422

 

CLOSING DATES FOR ENTRIES:   Sunday 14th August

 

EXHIBITS ACCEPTED:    Thursday 18th August, 2pm – 7pm (STADIUM)

 

ENTRY FEE:        Junior classes 30 cents per item

                                Open classes  50 cents per item

 

PRIZE MONEY:  Junior classes First $2, Second $1, Third 50 cents

                                Open  classes First $3, Second $1.50

 

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR ON PAGES 10 & 11 OF THE SHOWBOOK.

 

CONDITIONS OF ENTRY

  • EGGS – judged on uniformity of size, shape, colour, shell texture and appearance.

  • DECORATED EGGS – judged on originality and effort, and can be bought eggs.  May be painted, dyed or presented as a figure, e.g. animal, person, fairytale character.

PLEASE NOTE: Relevant to all classes of jams, preserves and pickles.

  • Labels on jars and bottles to be placed on bottom ⅔ of container.

  • Label all jars and bottles with basic contents i.e. apricot, lemon & lime, cranberry & apple, etc.  DO NOT HAVE YOUR NAME ON EXHIBIT.

  • MARK EXHIBIT NUMBER and CLASS NUMBER clearly on bottom of jar/bottle with texta pen.

  • In classes requiring a collection, jars to be uniform, not less than 250 grams.

  • Fill contents of jar to 1cm from top of jar.

  • Points are gained by good appearance, neat seals, clean jars, etc.

 

CLASS

JUNIOR SECTION

 DECORATIVE EGGS

  1. One decorated egg 4 – 7 years.

  2. One decorated egg 8 – 10 years.

  3. Three decorated eggs 5 – 9 years.

  4. Three decorated eggs 10 – 12 years.

OPEN SECTION – open to all competitors

EGGS

5.   Six hen eggs (not brown).

6.   Six brown hen eggs.

7.   Any other three eggs – poultry.

JAMS AND PRESERVES

8.  One jar single fruit marmalade.

9.  One jar 2 or 3 fruits marmalade.

10.Dried or dehydrated fruit or vegetables- approx 100gm

11.One jar fig jam.

12.One jar apricot jam.

13.One jar any other single fruit jam.

14.One jar jam – combination of two fruits or vegetables

15.One jar jam – individual or combinations, e.g. mint, quince, cranberry & apple, chilli and apple.  Specify which on label.

16.Collection jam – 3 varieties.

PICKLES – RELISH – CHUTNEY – SAUCES

17.One jar mixed mustard pickles.

18.One jar chutney – any variety.

19.One jar ripe tomato relish.

20.One bottle tomato sauce.

21.One bottle any other sauce.

22.One bottle dessert topping / sauce or syrup.

23.One bottle herb vinegar – any variety.

24.One bottle flavoured oil e.g. chili, herb, orange, lavender, etc

PICKLED PRODUCE

25.One jar preserves in oil.

26.One jar pickled onions.

27.One jar pickled eggs.

28.One jar pickled vegetables – mixed or single variety – e.g. beetroot, cucumbers, red cabbage.

SPREADS

29.One jar lemon cheese or lemon curd.

30.One jar of any other fruit curd.

31.One jar mustard.

A DECORATIVE GIFT

32.One gift pack or arrangement of home made produce suitable for a gift.

Please Note:  judged on effort and appearance.

TROPHY 

Most Outstanding classes 1 – 4 donated by Whyalla Show Society.

PRIZES     All $15.00 cash donated by Whyalla Show Society.

Most Outstanding Exhibit classes 5 – 7          Most Outstanding Exhibit classes 8 – 16

Most Outstanding Exhibit classes 17 – 28      Most Outstanding Exhibit classes 29 – 32.

 

SECTION K - HOME BREW

 

CONVENER:        Michael Simpfendorfer                                                      (   8644 0740

 

CLOSING DATES FOR ENTRIES:   Sunday 14th August

 

ENTRY FEE:                        $1.00 per item

PRIZE MONEY:                   First $5, Second $3

 

EXHIBITS ACCEPTED:     Entries, with I.D. labels will be accepted at 10 Butler Street or the Whyalla Show Office, Jubilee Park.

 

ALL EXHIBITS TO BE RECEIVED BY 2.00 PM SUNDAY AUGUST 9TH

 

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR ON PAGES 10 & 11 OF THE SHOWBOOK.

 

CONDITIONS OF ENTRY

  • Open to ALL interested Amateur Brewers.

  • Only home-made products may be submitted.

  • Attach I.D. label to bottle with an elastic band.

  • There is no limit to the number of entries each exhibitor may submit, except that no entry may be entered into more than one class.

  • One bottle constitutes one entry.

  • The exhibitor is to decide which class to enter in.

  • Each brew will be judged on appearance, aroma, flavour, body, overall impression and true to style.

  • Trophy will be awarded to the home brew receiving most points.

 

CLASS

  1. Lager

  2. Ale

  3. Dark Ale

  4. Cider

  5. Stout

  6. Fruit / Herb / Other beer

 

PRIZE

Whyalla Show Champion Brew 2015 – prize pack donated by Coopers Brewery.

 

 

SECTION L – PRESCHOOL CRAFTS AND HOBBIES

 

For all Pre-reception children

 

CONVENER:        Heather King                   (twangvilla@hotmail.com

 

CLOSING DATES FOR ENTRIES:   Sunday 14th August

 

ENTRY FEE:              30 cents per item

 

PRIZE MONEY:        First $2, Second $1, Third 50 cents

 

EXHIBITS ACCEPTED:    Thursday 18th August, 2pm – 7pm (STADIUM)

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR ON PAGES 10 & 11 OF THE SHOWBOOK.

CONDITIONS OF ENTRY:

-    Entries arriving or left before convener is there as well as late entries will not be accepted 

     or displayed.
-    Entries with children’s names on the front must have the name covered or they will not be

     accepted, names may be put on the back or bottom depending on item.

-    EACH EXHIBITOR LIMITED TO 2 ENTRIES PER CLASS.

-    If there are large numbers of entries in a class it may be broken down into smaller classes.

-    Collections, and Models to be attached by blue-tac, on a solid base or shallow tray no larger than 50cmx 50cm.

 

CLASS

Specialty Section  - "IN THE SKY”

Character’s to be on a base no larger than 60cmx60cm (2’ x 2’).

Drawings no larger than A4.       Collages no larger than A3.

  1. Create a character using recycled material maximum height 50cm

  2. Drawing – pens, pencils, crayon or paints etc.

  3. Collage.

Class Exhibit – by 3 or more students.  (Please state class level on entry form)

4.  Create a character using recycled material height 1metre. 

ANY THEME

ITEM, DESIGN, PICTURE MADE FROM A VARIETY OF MATERIALS

5.   Painting. Maximum size A3

6.   Drawing – pens, pencils, crayons. Maximum size A4

7.   Picture/Abstract – using glue, stickers, matchsticks, pom-poms etc.  Maximum size A4

8.   Collage – any medium (other than noodles or spaghetti). Maximum size A

 

CRAFTS AND NOVELTIES

9. Pet Rock

10. Jewelery made from Pasta

11. Fridge magnet.

12. paper plate design

13. Christmas decoration – hand made, any medium.

14. Egg carton character

15. sculpture using recycled materials

16. collection e.g. cars, shells, stickers, 50cm by 50cm

TROPHIES - donated by D'faces of youth arts

Special Theme                                        

Most Outstanding Exhibit – classes 1 – 4

Any Theme

Most Outstanding Exhibit – classes   5 – 8  

Most Outstanding Exhibit – classes   9 – 13

Most Outstanding Exhibit – classes 14 – 17 

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR ON PAGES 10 & 11 OF THE SHOWBOOK.

 

SECTION M - JUNIOR CRAFTS AND HOBBIES

 

Ages: Reception to Year 7

(School Yrs 8 – 12 under Section H)

 

CONVENER:        Heather King              (    twangvilla@hotmail.com

 

CLOSING DATES FOR ENTRIES:   Sunday 14th August

 

ENTRY FEE                           30 cents per item

PRIZE MONEY:                   First $2, Second $1, Third 50 cents

 

EXHIBITS ACCEPTED:    Thursday 18th August, 2pm – 7pm (STADIUM)

 

 

 

CONDITIONS OF ENTRY:

-    Entries must  have age (not year grade) on entry form

-    Entries arriving or left before convener is there will not be accepted or displayed.

-    Entries arriving late will not be accepted.
-    Entries with children’s names on the front must have the name covered or they will not be

     accepted, names may be put on the back or bottom depending on item.

-    EACH EXHIBITOR LIMITED TO 2 ENTRIES PER CLASS.

-    If there are large numbers of entries in a class it may be broken down into smaller classes.

-    Collections, Dioramas and Models to be attached by blue-tac, on a solid base or shallow tray no larger than 50cmx           50cm.

 

 

CLASS

Specialty Section  - "IN THE SKY”

Character’s to be on base no larger than 60cmx60cm (2’ x 2’) x 1mtr high.

 

CREATE A CHARACTER USING RECYCLED OR NATURAL MATERIALS.

 

Group classes 1 & 2 are for 3 or more children (enter age range of children on the entry form) – for schools, families etc. 

  1.  Group exhibition school years Reception – year 3

  2.  Group exhibition school years 4 – 7                     

  3. School Year Reception - 1

  4. School Year 2 - 3

  5. School Year 4 - 5

  6. School Year 6 - 7.

DRAWINGS - using pens, pencils, crayon, maximum size A4.

7.   School Year Reception - 1

8.   School Year 2 - 3

9.   School Year 4 - 5

10. School Year 6 - 7                 

COLLAGE – any medium glued on firmly, maximum size A3

11. School Year Reception - 1

12. School Year 2 - 3

13. School Year 4 – 5

14. School Year 6 - 7  

ANY THEME

ITEM, DESIGN, PICTURE MADE FROM A VARIETY OF MATERIALS

 

DRAWINGS - using pens, pencils, crayon, maximum size A4.

15. School Year Reception - 1

16. School Year 2 - 3

17. School Year 4 - 5

18. School Year 6 - 7

PAINTING – maximum size A3 paper.

19. School Year Reception – year 1

20. School Year 2 - 3

21. School Year 4 - 5

22. School Year 6 - 7

 

COLLAGE– any medium (not noodles or spaghetti) max A3

23. School Year Reception – year 1

24. School Year 2 - 3

25. School Year 4 - 5

26. School Year 6 – 7

OPEN SECTION –open to all competitors.

 

COLLECTIONS

27. Any collection – e.g. pencil sharpeners, cars, shells, rocks, badges, stickers etc.

DECORATIVE WORK

28. Any decorative work – e.g. Wall hangings, calendars or articles painted on any medium (cork, glass, wood, foam,    natural materials, craft materials etc).

29. Ceramics

MODELS AND STRUCTURES

30. Lego or Build-a-Brick stationary model – not a kit.

31. Lego or Build-a-Brick stationary model using kit form – plane, car or petrol station etc.

32. Models and sculptures from recycled materials.

33. Model or Sculpture made from any other item – e.g: clay, papier mache, toothpicks/pop sticks etc. – e.g. dish, cat or box.

34. Diorama – final display base no bigger than 50cm x 50cm.

 

CRAFTS AND NOVELTIES

35. Embroidered, long stitch or cross-stitch article e.g. picture, doily etc.

36. Novelty e.g. gum nut, fridge magnet etc.

37. Christmas decoration – hand made, any medium.

38. Handmade jewellery – any medium.

39. Any other craft or novelty, e.g. puppet, soft toy etc.

GROUP – ANY CRAFT OR HOBBY

Exhibit no larger than 60cm x 60cm x 1mtr high.

40. Exhibit by three or more children.

41. School Class Exhibit  –  any medium.  (Please state age range on entry form).

 

 

 

TROPHIES – donated by SA Design & Print - Whyalla

 

Specialty Section                                                   

Most Outstanding Exhibit   School Year Reception – year 1

Most Outstanding Exhibit   School Year 2 - 3

Most Outstanding Exhibit   School Year 4 - 5

Most Outstanding Exhibit   School Year 6 - 7

Any Theme

Most Outstanding Exhibit   School Year Reception – year 1

Most Outstanding Exhibit   School Year 2 - 3

Most Outstanding Exhibit   School Year 4 - 5

Most Outstanding Exhibit   School Year 6 - 7

Open Section

Most Outstanding Exhibit   School Year Reception – year 1

Most Outstanding Exhibit   School Year 2 - 3

Most Outstanding Exhibit   School Year 4 - 5

Most Outstanding Exhibit   School Year 6 - 7

 

PRIZE

Group – classes 1 & 2.     Most Outstanding Exhibit - $10 cash donated by SA Design & Print

Group – classes 40 & 41  Most Outstanding Exhibit - $10 cash donated by SA Design & Print

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR ON PAGES 10 & 11 OF THE SHOWBOOK.

 

SECTION N - NEEDLEWORK AND DRESSMAKING

 

CONVENER:        Ruth Vincent                                         (   8649 4140       0412 670 098

                                               

CLOSING DATES FOR ENTRIES:   Sunday 14th August

EXHIBITS ACCEPTED:    Thursday 18th August,  2pm – 7pm (STADIUM)

 

ENTRY FEE:        Junior classes 30 cents per item

                                Open classes  50 cents per item

 

PRIZE MONEY:   Junior classes First $2, Second $1, Third 50 cents

                                Open classes  First $3, Second $1.50

 

 

 

CONDITIONS OF ENTRY

  • Soiled work NOT accepted.

  • Garments to be on coat hangers where applicable.

  • Judges will be looking for mistakes, knots, loose ends, colour co-ordination, presentation and cleanliness.

CLASS

OPEN SECTION

EMBROIDERY

  1. Hand Embroidery – any article e.g. table runner, cushion, bag

  2. Counted threadwork e.g. hardanger, black work.

  3. Ribbon Embroidery– any article

  4. Machine Embroidery e.g. table runner, cushion, bag etc.

  5. Any other Embroidery not mentioned.

 

TAPESTRY, CROSSTITCH AND CROCHET

 6.   Tapestry article – any article

 7. Cross stitch article, framed – under 30 cm.

 8. Cross stitch, framed – over 30 cm.

 9. Tatting – any article.

10. Crochet table runner or centre piece – not wool.

11. Crochet – not wool – any other.

12. Any other article not mentioned.

 

PATCHWORK, QUILTING AND APPLIQUE

13. Patchwork – machine pieced.

14. Patchwork – handpieced e.g. hexagon.

15. Patchwork – professional.

16. Patchwork – any other item.

17. Quilting – machine embroidered quilt.

18. Quilting – hand/machine combination.

19. Quilting – beginner any article.

20. Quilting – open

21. Applique – hand – any article.

22. Applique – machine – any article.

23. Christmas item – any.

 

DRESSMAKING

24. Children’s wear – any age.

25. Adult wear – any article.

26. Any other article not mentioned, e.g. costumes etc.

 

SCHOOL YEAR 8 – 12.

(must state name of school on entry form)

27. Household item e.g. potholder, placemat, needle holder etc.

28. Any other item.

 

 

PRIZES

Wendy Joan Moore Memorial award for Most Successful Exhibitor in classes in classes 1 – 28.  $30.00 pretty country things Voucher donated by 

                                                                                         CWA Whyalla Norrie Branch.

Points will be allocated as follows: - First - 5 points, Second  - 3 points, Third - 1 point.

 

Most Outstanding Exhibit classes    1 – 5.  $15.00 Voucher donated by Whyalla Patchwork and Quilting.

Most Outstanding Exhibit classes   6– 12. $15.00 Voucher donated by Rose Hall Quilts

Most Outstanding Exhibit classes 13 – 23. $15.00 Voucher donated by Pretty Country Things

Most Outstanding Exhibit classes 24 – 26. $15.00 Cash donated by Whyalla Quilters Guild.

Most Outstanding Exhibit classes 27 and 28. $15.00 Voucher donated by The Teddy Shed

 

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR ON PAGES 10 & 11 OF THE SHOWBOOK.

SECTION P - PHOTOGRAPHY

 

CONVENER:     Jackie Golding                                       (     8649 1531

 

CLOSING DATES FOR ENTRIES:   Sunday 14th August

EXHIBITS ACCEPTED:    Thursday 18th August,  2pm – 7pm (STADIUM)

 

ENTRY FEE:                 Junior classes   30 cents per item

Adult classes    50 cents per item

 

PRIZE MONEY:            Junior classes   First $2, Second $1, Third 50 cents

Adult classes    First $3, Second $1.50

 

 

 

CONDITIONS OF ENTRY

  • All prints must be mounted on white card with 15 mm border.

  • No markings, lines or writing on borders

  • White space around printed area MUST NOT exceed 10mm (MUST then be mounted on thin white card with 15mm border)

  • Photographs MUST be your own work (i.e. you own the copyright) but commercial printing is allowed.

  • Please write your name, address, class & entry number on the back of the photo mount

  • SIZE LIMITS apply and will be STRICTLY adhered to.

  • The judges always look for pictures that have impact and are well presented, a good picture badly presented will not generally be considered.

  • Try to make sure your pictures fit the theme of the class entered.

 

CLASS

OPEN

PRINTS Colour

Maximum printed size 15 cm x 10 cm

Printed area to be mounted on thin white card (210gsm) with a 15mm border.

  1. Action Shot – people, animals, vehicles – must show movement.

  2. People.

  3. Portrait – 1 person only – adult.

  4. Portrait – 1 person only – child.

  5. Landscape.

  6. Seascape – sand, shoreline, open water, rocks & cliffs.

  7. Waterscape – rivers, waterfalls, inland waterways.

  8. Sunrise/Sunset.

  9. Flowers – multiple blooms.

10. Flowers – single blooms.

11. Plants.

12. Trees.

13. Domestic Animals.

14. Birds.

15. Insects/Reptiles.

16. Fish/Marine Life.

17. Any other animals.

18. Historical – architecture.

19. Historical – any other.

20. Town/streetscape

21. Any other

22. Best photo depicting Whyalla.    

 

PRINTS – Black and White/Sepia

Maximum printed Size 15 cm x 10 cm mounted as per conditions of entry

23. Any subject.

 

JUNIOR – Colour or Black and White

(Secondary School Students must state name of school on entry form)

Maximum printed size 15 cm x 10 cm mounted as per conditions of entry

Entrant must be UNDER 17 YEARS of age.

24. People.

25. Animals.

26. Flora.

27. Any other subject.

 

SERIES – COLLECTION

Maximum printed size 15 cm x 10 cm mounted on one piece of white card with a 15mm border around each frame.

28. Up to 5 prints of same subject taken at different times or with a different view.

 

ABSTRACT

Maximum printed Size 15 cm x 10 cm mounted as per conditions of entry

29. Textures.

30. Manipulated to give obvious different effect.

TROPHY

Conveners choice classes 1 – 27.  Donated by Apache Paint & Print.

PRIZES

Most Outstanding Exhibit    classes   1 – 21   $15.00 cash donated by Whyalla Show Society.

Most Outstanding Exhibit classes   24 – 27   WHYALLA NEWS PRIZE $25.

Most Successful Exhibitor classes   24 – 27   WHYALLA NEWS PRIZE $25.

Encouragement Award classes       24 – 27   WHYALLA NEWS PRIZE $25.

Most Entries classes           24 – 27                WHYALLA NEWS PRIZE $25.

Best Photo depicting Whyalla class          22   WHYALLA NEWS PRIZE.$100.

Most Outstanding Exhibit classes 23, 28 – 30  $15.00 cash donated by Whyalla Show Society.

Most Successful Exhibitor classes 1 – 30 (excluding classes 23 –26)

                 $15.00 cash donated by Whyalla Show Society.                                                                                       

Most Successful Exhibitor points to be allocated as follows: First 5 points, Second 3 points, Third 1 point

Best Overall Photograph -   WHYALLA NEWS PRIZE $50.

 

SECTION R - ARRANGED AND CUT FLOWERS

 

HUGHES PAVILION

 

CONVENER:        Meg Hill                                                                 ( 8645 1443

 

CLOSING DATES FOR ENTRIES:           Wednesday 17th August

ENTRY FEE:                                        50 cents per item

PRIZE MONEY:                                   First $3, Second $1.50

EXHIBITS ACCEPTED                          Friday 19th August, 2pm – 7pm

 

 

 

CONDITIONS OF ENTRY

  • Bottles will be supplied for staging cut flowers.

  • All exhibits to be plugged. To plug, place small piece of celery or rhubarb stalk or

  • arum lily stem behind the cut flower to keep it in place.

  • Distinct – Different colour, shade, variety etc

  • FLOWERS TO BE GROWN BY THE EXHIBITOR.

 

ARRANGED FLOWERS

BOWLS

  1. One variety – any colour.

  2. Mixed cut flowers – one colour 

  3. Mixed cut flowers – mixed colours.

  4. Native – one variety.

VASES

 5. Cut flowers, not mentioned - one variety

 6. Mixed cut flowers – one colour – tint or shade.

 7. Mixed cut flowers – mixed colours.

 8. Native – one variety.

OTHER CONTAINERS

 9. Bowl of floating flowers – flowers must float, 30cm max diameter.

10. Shallow container of pansies – 30cm max diameter.

11. Basket of flowers – view all round.

12. Arrangement in novelty container.

13. Foliage only – arrangement.

14. Simplicity – one flower and foliage.

15. Flowering shrub or tree – any shape bowl or vase.

CUT FLOWERS

16. Sweet Pea – one cut

17. Daffodil – long trumpet – any colour – one.

18. Daffodil – short trumpet – any colour – one.

19. Any other Narcissi (daffodil, jonquil) - one

20. Camellia – 1 colour – formal double – one.

21. Camellia – 1 colour – informal double – one.

22. Camellia - any variety - three distinct.

23. Camellia – any other – one.

24. Pansy – one.

25. Pansy – three distinct.

26. Carnation – any colour or shade – one.

27, Iceland Poppy – one.

28. Anemone – one.

29. Anemone – three distinct.

30. Ranunculus – one.

31. Gerbera – single type – one. 

32. Gerbera – double type – one.

33. Gerbera – three distinct.

34. Calendula – one.

35. Snapdragon – one.

36. Stocks – one (sideshoots removed).

37. Lily – one.

38. Dutch Iris – one.

39. Any other bulbous, tuberous, rhizome or corm – one.

40. Bulbous, tuberous, rhizome or corm – three distinct varieties.

41. Geranium – single – one cut.

42. Geranium – double – one cut.

43. Geranium – ivy– one cut.

44. Geranium – three distinct.

45. Cymbidium – one spike.

46. Orchid – Australian Native.

47. Orchid – any other Genera.

48. Any flower not mentioned – one cut (excluding shrubs).

49. Australian native plant or tree – one cut.

50. Flowering shrub or tree not mentioned – one cut.

51. Flowering creeper – one cut.

PRIZES  All  $15.00 Cash Donated by Whyalla Show Society

Most Successful Exhibitor classes 1 – 24

Points will be allocated as follows: First - 5 points, Second - 3 points, Third – 1 point  

 

Most Outstanding Exhibit classes   1 –  8       Most Outstanding Exhibit classes 9 – 13        

Most Outstanding Exhibit classes 14 – 24

 

‘Laurie Rau’ Perpetual Trophy for sections Q, R, S, T & U combined, donated by Whyalla Garden Society.

Points allocated as follows: First 5 points, Second 3 points, Third 1 point

 

JUDGES COMMENTS 2014 SHOW

A well presented display of fresh floral arrangements with good form and balance.  Hint: Try to fill gaps in arrangements with flowers/and/or foliage to create  balance.

DECORATED WHEELBARROW

   

Sponsored by WHYALLA GARDEN CENTRE

Open Section – open to everyone

childern section- up to 12 years of age

$30 whyalla garden center voucher for winners of each section

 

 

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR ON PAGES 10 & 11 OF THE SHOWBOOK.

 

SECTION S - VEGETABLES AND FRUIT

 

HUGHES PAVILION

 

CONVENER:        Meg Hill                                                 ( 8645 1443

 

CLOSING DATES FOR ENTRIES:   Wednesday 17th August

 

ENTRY FEE:        Junior classes 30 cents per item

                                Open classes  50 cents per item

 

PRIZE MONEY:   Junior classes First $2, Second $1, Third 50 cents

                                Open classes  First $3, Second $1.50

 

EXHIBITS ACCEPTED:  Friday 19th August, 2pm – 7pm

 

 

 

CONDITIONS OF ENTRY

  • All vegetables and fruit to be grown by exhibitor.

  • All classes to contain three or as otherwise stated and tops must be left on.

 

 

CLASS

OPEN SECTION – open to all competitors.

  1. Collection of vegetables – unlimited.

  2. Collection of vegetables – six varieties.

  3. Collection of root vegetables – root – minimum three varieties.

  4. Collection of leaf vegetables – leaf – minimum three varieties.

  5. Collection of herbs.

  6. Collection of Fruit and Vegetables – minimum of four varieties.

  7. Beetroot.

  8. Carrots.

  9. Radishes, turnip rooted – small variety – bunch of six.

10. Radishes, long variety – small variety – bunch of six.

11. Spring onions – bunch of six.

12. Peas - edible pod variety – approx 250gm.

13. Peas - any other variety – approx 250gm.

14. Silverbeet – 6 leaves.

15. Lettuce, ball-hearted type – one.

16. Lettuce, any other – one.

17. Pumpkin – butternut – one.

18. Pumpkin – any other.

19. Tomato, table variety – five.

20. Tomato, cherry type – one saucer.

21. Herbs, any variety – one bunch.

22. Any type vegetable not mentioned.

23. Ornamental vegetable or fruit.

24. Rhubarb – bundle of six.

25. Lemons – four.

26. Oranges, navel – four.

27. Oranges, any other – four.

28. Mandarins, loose skin – five.

29. Mandarins, close skin – five.

30. Grapefruit – three.

31. Basket of mixed fruit.

32. Basket of citrus.

33. Any fruit not mentioned – reasonable quantity.

34. Freak vegetable or fruit.

TROPHY

Mrs  Ljuba Belanic Memorial Trophy: Champion Vegetable  Exhibit

 

 

PRIZES  All  $15.00 Cash Donated by Whyalla Show Society.

 

Most Successful Exhibitor classes   1 – 34

Most Successful Points will be allocated as follows: - First - 5 points, Second  - 3 points, Third - 1 point

 

Most Outstanding Exhibit classes    1 – 6           

Most Outstanding Exhibit classes    7 – 24         

Most Outstanding Exhibit classes  25 – 34

 

‘Laurie Rau’ Perpetual Trophy for sections Q, R, S, T & U combined, donated by Whyalla Garden Society.

Points allocated as follows: First 5 points, Second 3 points, Third 1 point

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR ON PAGES 10 & 11 OF THE SHOWBOOK.

 

SECTION T- CHILDREN’S GARDEN

 

Age – under 16 years

 

HUGHES PAVILION

 

CONVENER:        Meg Hill                                                                 (   8645 1443

 

CLOSING DATES FOR ENTRIES:   Wednesday 17th August

ENTRY FEE:                        30 cents per item

PRIZE MONEY:                   First $2, Second $1, Third 50 cents

 

EXHIBITS ACCEPTED:     Friday 19th August, 2pm – 7pm

 

 

 

CONDITIONS OF ENTRY

  • Children 8 years and under eligible for all classes.

  • Vegetation used in classes 1 – 7, 9, 10, 12, 13 & 28 need not be grown by exhibitor.

  • Classes 8, 9, 12 and 21 – 27 to be grown by exhibitor.

  • Classes 9 – 12 to be viewed from all sides up to 20% foliage permissible.

  • All arrangements and designs to be mainly garden produce.

  • Work MUST be work of exhibitor.

 

UNDER 8 YEARS OF AGE ONLY

  1. Floral sand saucer – edges and sand must be covered.

  2. Arrangement in a novelty container.

  3. Design for a dinner plate on a dinner plate.

  4. One decorated potato head – under 5 years.

  5. One decorated potato head – 5 to under 8 years – vegetables only.

  6. One decorated potato head – 5 and 6 years, using any other medium, with a caption.

  7. One decorated potato head – 7 and 8 years, using any other medium, with a caption.

  8. Pot plant in novelty container.

  9. Any one pot plant.

10. Flower – one cut.

OPEN

11. Vase of flowers.

12. Bowl of flowers.

13. Bowl of floating flowers.

14. Floral sand tray – edges and sand must be covered.

15. Novelty arrangement – fruit, vegetables or flowers (with caption).

16. Collection of three distinct blooms.

17. Pot plant in novelty container.

18. Any one pot plant – one.

19. Any vegetable.

20. Collection fruit and vegetable – minimum 3 varieties –one of each.

21. Any fruit – saucer of 4.

22. Any other garden medium not mentioned.

23. One Decorated Potato Head – any medium with a caption.

TROPHIES  All trophies donated by Whyalla Garden Society

Most Outstanding Exhibit classes     1 – 10

Most Outstanding Exhibit classes   11 – 23

Most Successful Exhibitor classes    1 – 10

Most Successful Exhibitor classes  11 – 23

Most Successful Points will be allocated as follows: - First - 5 points, Second  - 3 points, Third - 1 point.

‘Laurie Rau’ Perpetual Trophy for sections Q, R, S, T & U combined, donated by Whyalla Garden Society.

Points allocated as follows: First 5 points, Second 3 points, Third 1 point

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR ON PAGES 10 & 11 OF THE SHOWBOOK.

 

SECTION U - POT PLANTS

 

HUGHES PAVILION

 

CONVENER:        Meg Hill                                                                 ( 8645 1443

 

CLOSING DATES FOR ENTRIES:   Sunday 14th August

ENTRY FEE:                      50 cents per item

PRIZE MONEY:                 First $3, Second $1.50

EXHIBITS ACCEPTED:  Thursday 18th August, 2pm – 7pm

CONDITIONS OF ENTRY

  • Pot plants must be the property of the exhibitor.

  • Plants should be exhibited in clean pots.

  • Stands for hanging baskets will be supplied.

  • One type of plant per pot except in classes 29, 32, 33 & 44.

CLASS

  1. Carnivorous plant(s) – one container.

  2. Plant in novelty container, with caption – one.

  3. Pot plant – single shade of green foliage, not mentioned – one.

  4. Pot plant – more than one shade of green, not mentioned – one.

  5. Pot plant – more than one colour, not mentioned – one.

  6. Pot plant – one colour not green – one.

  7. Pot plants – three distinct varieties.

  8. Pot plants – three distinct of one variety – not mentioned.

  9. Window box or trough – one.

10. Any one pot plant – more than one variety of plant per pot.

11. Palm – one.

12. Fern – any variety – one.

13. Begonia – one.

14. Begonia – three distinct.

15. Coleus – one.

16. Primula – one.

17. Cineraria – one.

18. Sansevera – one.

19. Bromeliad, Flowering – one.

20. Bromeliad, Foliage – one.

21. Geranium – in flower – one.

22. Geranium – in flower – three distinct.

23. Geranium – coloured leaf – one (flower permissible).

24. Geranium  – scented leaf – one.

25. Cyclamen – in flower – one.

26. African violet – one.

27. Orchid – Cymbidium over 90mm – any colour.

28. Orchid – Cymbidium 60 – 90mm – any colour.

29. Orchid – Cymbidium under 60mm – any colour.

30. Orchid – Australian Native.

31. Orchid – Any other Genera.

32. Hanging basket – more than one variety of plant per basket.

33. Hanging basket in flower – one.

34. Hanging basket – single shade of green foliage – one.

35. Hanging basket – more than one shade of green – one.

36. Hanging basket – more than one colour – one.

37. Bonsai – evergreen – one.

38. Bonsai – pineus – one.

39. Succulent – in flower – one.

40. Succulent – foliage only – one.

41. Succulent – 3 distinct.

42. Cacti – one.

43. Cacti – three distinct.

 

PRIZES    All $15.00 cash donated by Whyalla Show Society

Most Outstanding Exhibit in flower classes

Most Outstanding Exhibit foliage classes

Most Successful Exhibitor

Most Successful Points will be allocated as follows: - First - 5 points, Second  - 3 points, Third - 1 point.

 

‘Laurie Rau’ Perpetual Trophy for sections Q, R, S, T & U combined, donated by Whyalla Garden Society.

Points allocated as follows: First 5 points, Second 3 points, Third 1 point

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR ON PAGES 10 & 11 OF THE SHOWBOOK.

 

SECTION V - ART

 

 

CONVENER:        Mrs Lee Bristow                                                   (   8649 1111

 

CLOSING DATES FOR ENTRIES:   Sunday 14th August

EXHIBITS ACCEPTED:    Thursday 18th August,  2pm – 7pm (STADIUM)

 

ENTRY FEE:                        Junior classes 30 cents per item

Adult classes   50 cents per item

PRIZE MONEY:                   Junior classes First $2, Second $1, Third 50 cents

Adult classes   First $3, Second $1.50

 

 

 

CONDITIONS OF ENTRY

  • All entries must be exhibitors work.

  • Most judges prefer originality.

  • Judges reserve the right not to award prizes in a class.

  • Size of paintings and drawings not more than 1 metre x 1 metre including frame.

  • All entries to have suitable attachment to be able to hang via a metal hook. (Excludes Junior Drawings/Paintings displayed on card).

  • SIZE LIMITS apply and will be STRICTLY adhered to.

 

ADULT  SECTION

In oils, watercolour or acrylic etc.

Entries must be suitably framed to hang.

CLASS

  1. Portraiture – Colour.

  2. Portraiture – Black and White.        

  3. Still Life – other than flowers.

  4. Painting of flowers.

  5. Architecture or Buildings.

  6. Landscape.

  7. Seascape.

  8. Animal or Bird Study.

  9. Abstract to Surrealism.

10. Fantasy Images.

11. Black and White – charcoal, pencil, indian ink.

12. Pen and Wash – ink only.

13. Water Colour – pen work optional.      

14. Pastel or Crayon.

15. Etchings.

16. Any other category not specified in classes 1 –15.

 

SECONDARY SCHOOL SECTION

(must state name of school on entry form)

Painting.  Any medium – any subject

17. Students – Year 8.

18. Students – Year 9 and 10.

19. Students – Year 11 and 12

 

Drawings.  Black and White – charcoal, pencil, indian ink

20. Students – Year 8.

21. Students – Year 9 and 10.

22. Students – Year 11 and 12

 

Drawings.  Colour – pencil, pastel, crayon

23. Students – Year 8.

24. Students – Year 9 and 10.

25. Students – Year 11 and 12.

 

Mixed Media.  Any medium e.g. collage

26. Students – Year 8.

27. Students – Year 9 and 10.

28. Students – Year 11 and 12.

 

Print making.  Lino Print, Screen Printing, Etching etc.

29. Students – Year 8.

30. Students – Year 9 and 10.

31. Students – Year 11 and 12.

 

Sculpture – Any Medium (size limit 500mmWx500mmDx800mmH )

32. Students – Year 8.

33. Students – Year 9 and 10.

34. Students – Year 11 and 12.

 

Miscellaneous

35. Picture made on a computer – size limit A4.

36. Any other category not specified in classes 17 to 35.

37. Special Category – (see convener)

 

PRIZES

Most Successful Exhibitor classes 1 – 16.  $15.00 cash donated by Whyalla Show Society.

Points allocated as follows:  First – 5 points, Second – 3 points.

Most Outstanding Exhibit  classes   1 – 16.  $15.00 voucher donated by Dave’s Art and

                                                                                                                                       Frames

Most Outstanding Exhibit  classes 17 – 19.  $15.00 voucher donated by M & M Roberts

Most Outstanding Exhibit  classes 20 – 25.  $15.00 voucher donated by P & L Bristow

Most Outstanding Exhibit  classes 26 – 37.  $15.00 cash donated by D'faces of youth arts

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR ON PAGES 10 & 11 OF THE SHOWBOOK.

 

SECTION W - WOOLCRAFT

 

CONVENER:        Louise Thomson                                 (  0427 454764                

Co-Convener:      Jackie Niemann                                  (  0417 849107

 

 

CLOSING DATES FOR ENTRIES:   Sunday 14th August

EXHIBITS ACCEPTED:    Thursday 18th August,  2pm – 7pm (STADIUM)

 

ENTRY FEE:                                        Adult classes 50 cents per item

Junior classes 30 cents per item

PRIZE MONEY:                                   Adult classes First $3, Second $1.50

                                                                Junior classes First $2, Second $1, Third 50 cents

 

 

 

CONDITIONS OF ENTRY

  • Judges will be looking for mistakes, knots, loose ends, colour co-ordination, presentation and Cleanliness.

  • Exhibit cards to be pinned to garments.

  • Synthetic yarn is acceptable in any class.

  • Machine knitted bands NOT allowed on hand knitted garments.

  • Crochet trim allowed on hand knitted garments.

  • Hand knitted bands allowed on crochet garments.

  • In machine knitting classes, any yarn is acceptable – wool, cotton or synthetic

 

 

CLASS

HAND KNITTED

  1. Hand knitted baby set, 2 or more pieces.

  2. Baby’s hand knitted matinee jacket – buttoned at neck.

  3. Baby’s hand knitted garment, size 2 and under

  4. Child’s hand knitted garment.

  5. Adult’s hand knitted garment.

  6. Hand knitted rug – any size.

 

CROCHET

7.   Baby’s crochet set, 2 or more pieces.

8.   Crochet garment – any size.

9.   Crochet rug – any size.

 

HAND KNITTED OR CROCHET

10. Dressed doll.

11. Booties or socks – 3 pairs (displayed on cardboard).

12. Baby shawl.

13. Doll or Teddy Bear.  

14. Toy.

15. Accessory – e.g. hat, scarf, gloves, socks etc..

16. Household item – e.g. cushion, coat hangers x2, tea cosy etc.

17. Any other not mentioned.

MACHINE KNITTED

18. Baby’s or Child’s  machine knitted set of two or more pieces, 0 – 12 years.

19. Baby’s machine knitted shawl or blanket.

20. Child’s machine knitted garment – stocking stitch, 1 – 12 years.

21. Child’s machine knitted garment – fair isle, 1 – 12 years.

22. Child’s machine knitted garment – cable or magic cable, 1 – 12 years.

23. Child’s machine knitted garment – hand tooling, 1 - 12 years.

24. Adult’s machine knitted garment – stocking stitch.

25. Adult’s machine knitted garment – fair isle.

26. Adult’s machine knitted garment – tuck stitch.

27. Adult’s machine knitted garment – cable or magic cable.

28. Adult’s machine knitted garment – lace and including punch lace and hand tooling.

29. Any machine knitted woven article.

30. Machine knitted dressed doll.

31. Any machine knitted garment or article not mentioned.

32. Machine knitted garment or article made by a novice.

33. Machine knitted toys.

34. Household item e.g. cushion, coat hangers x2, tea cosy.

SCHOOL YEAR  8 – 12

(Secondary School Students must state name of school on entry form)

35. Hand knitted or crochet – any article.

TROPHY

A. E. Aubert Memorial Trophy for Most Successful Exhibitor classes 1 – 17, 

$30 donated by CWA Whyalla Norrie Branch.

PRIZES

Most Successful Exhibitor classes18 – 35. $20.00 goods donated by Cheap as Chips.  Points allocated as follows: First, 5 points, Second, 3 points.

Most Outstanding Hand Knitted Article.    $15.00 goods donated by Cheap as Chips.

Most Outstanding Crochet Article.             $15.00 goods donated by Cheap as Chips.

Most Outstanding Machine Knitted Article. 

                                                                   $30.00 cash donated by the ‘Machine Knitting Club’.

Best Novice Machine Knitted garment or article class 34.

                                                                   $15.00 cash donated by the ‘Machine Knitting Club’.

EXHIBITORS TO READ RULES ON THIS WEBSITE OR ON PAGES 10 & 11 OF THE SHOWBOOK.

Sponsors 2019

Whyalla Bird Society

Like Us On
  • Facebook App Icon

whyalla show society 2015. Proudly created with Wix.com